Meble do placówek medycznych – metalowe rozwiązania do zadań specjalnych

W przychodniach, gabinetach lekarskich, szpitalach oraz innych podmiotach ochrony zdrowia bardzo ważna jest dbałość o bezpieczeństwo, sterylne warunki, funkcjonalność i nowoczesne rozwiązania. Nie inaczej jest w przypadku mebli, które powinny łączyć w sobie wysoką jakość wykonania z komfortem użytkowania i łatwością utrzymania w czystości. Jak wybierać meble medyczne, aby spełniały oczekiwania i zapewniały trwałość na długie lata?

Meble do placówek medycznych

Meble medyczne z pewnością można nazwać meblami do zadań specjalnych – muszą bowiem sprawdzać się w środowisku trudnym, w którym na co dzień będą miały styczność z działaniem specyficznych, często bardziej agresywnych substancji. W szpitalach, przychodniach i gabinetach lekarskich są to między innymi barwniki, kwasy, odczyny, a także mocne środki dezynfekujące. Nie brakuje również miejsc, gdzie meble medyczne są narażone na działanie wilgoci, promieniowania UV, drobnoustrojów oraz odpadów medycznych. Muszą więc być wykonane z wyjątkowo mocnych i trwałych materiałów, a jednocześnie być łatwe do utrzymania w czystości, dezynfekowania i odkażania.

Jak wybrać meble do placówek medycznych?

  • Sterylnie czyste – pomocne w zachowaniu sterylności i w codziennym utrzymaniu czystości są nie tylko gładkie, metalowe fronty i blaty, ale również sposób wykonania. Szafy medyczne można zrobić na wysokich stabilnych nóżkach z regulacją, wtedy ich dolne szafki czy szuflady znajdują się około 10 centymetrów nad podłogą. Dzięki temu mebel nie ma kontaktu z wilgocią ani z zanieczyszczeniami gromadzącymi się na podłodze. Łatwiej jest też sprzątać powierzchnię znajdującą się pod meblami.
  • Specjalnie wykonane – sam metal, nawet najwyższej jakości, to w przestrzeni medycznej stanowczo za mało. Meble medyczne powinny być wykonane ze specjalnych materiałów, powłok i dodatkowych elementów, które chronić będą strukturę mebli przed wszelkimi uszkodzeniami – od uszkodzeń mechanicznych, przez działanie wody i wilgoci aż po szkody wywołane rożnego rodzaju środkami chemicznymi. Nie zapominajmy również, że meble medyczne są intensywnie użytkowane i eksploatowane – powinny zachować swoją pierwotną funkcjonalność i wytrzymałość na długi czas. Dlatego półki w szafach najczęściej są szklane.
  • Estetyczne – choć estetyka nie jest najważniejszym czynnikiem wyboru mebli medycznych, także ona ma wpływ na to, jak prezentuje się gabinet lekarski, stomatologiczny czy rejestracja w przychodni. Meble medyczne powinny być proste, eleganckie, utrzymane w jednolitej kolorystyce. Dzięki temu idealnie będą komponowały się z innymi elementami wyposażenia. Bardzo często tradycyjnie meble są w kolorze białym RAL9010.

Jak wybierać meble medyczne?

Wybór konkretnych mebli medycznych jest w dużym stopniu uzależniony od specyfiki placówki medycznej i indywidualnych potrzeb gabinetów lekarskich, sal zabiegowych, a także punktów rejestracyjnych i innych. Jednym z niezbędnych elementów będą szafy medyczne wykonane z wysokiej jakości metalu, pokrytego dodatkowymi, wzmacniającymi powłokami. Szafy medyczne są wyposażone w szuflady, wygodne przegródki i schowki, które doskonale zabezpieczają dokumentację medyczną, co czyni je specjalną podgrupą dla szaf i szafek kartotekowych. Szafy medyczne także są przeznaczone do przechowywania leków, akcesoriów chirurgicznych czy środków opatrunkowych. Bardzo dobrze sprawdzają się między innymi meble malowane proszkowo, dzięki czemu są one nie tylko funkcjonalne i długowieczne, ale również estetyczne. Co więcej, malowanie proszkowe tworzy warstwę, która zabezpiecza szafę medyczną przed korozją.

Szafy medyczne dostępne są z pełnymi, zabudowanymi drzwiami, a także w wersjach z drzwiami przeszklonymi, które zapewniają wygodne użytkowanie i bezproblemowe odnajdowanie niezbędnych leków czy środków opatrunkowych. Wszystkie szafy medyczne pochodzące od renomowanych producentów posiadają wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty, jakie są wymagane od tego rodzaju produktów. Inwestując w jakość, można mieć pewność, że będzie to trwałe i funkcjonalne rozwiązanie na długie lata.

Wózki medyczne – solidne wykonanie i bezproblemowe użytkowanie

Wózki medyczne to niemal obowiązkowy element wyposażenia gabinetu lekarskiego, przychodni, sali szpitalnej, zabiegowej czy bloku operacyjnego. Zadaniem wózków medycznych jest ułatwienie pracy personelowi medycznemu, zapewnienie komfortu pacjentom, przechowywanie akcesoriów medycznych i wiele dodatkowych funkcji, które dopasowane są do indywidualnych potrzeb. Dlatego też wózki medyczne dostępne są w wielu modelach, wyposażonych w konkretne rozwiązania – półki, szuflady, uchwyty, wygodne blaty. Są wykonane często z metalu, nierzadko uzupełnionego wysokiej jakości stalą nierdzewną, zapewniającą łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię. Dużym atutem wózków medycznych są funkcjonalne, skrętne kółka z blokadą – wózek łatwo jest przetransportować z miejsca na miejsce, a w razie potrzeby także zatrzymać w konkretnym punkcie. Dostępne są wózki medyczne wielofunkcyjne, opatrunkowe, reanimacyjne, anestezjologiczne – można wybrać takie rozwiązanie, które sprawdzać się będzie w stu procentach.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

W poszukiwaniu dobrych, solidnych i długowiecznych mebli medycznych nie warto korzystać z półśrodków i tanich rozwiązań. Dużo lepiej będzie od razu postawić na jakość – meble pochodzące od renomowanych i sprawdzonych producentów to wyposażenie, które spełnia oczekiwania zarówno odnośnie jakości, jak i funkcjonalności i komfortu codziennego użytkowania. Dostępne w naszej ofercie meble: szafy medyczne i wózki medyczne to propozycje od najlepszych dostawców wyposażenia medycznego na rynku. Wybór rozwiązań i opcji dodatkowych jest na tyle szeroki, że bez problemu można dopasować meble w stu procentach spełniające oczekiwania. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą producenta mebli metalowych, a w razie jakichkolwiek pytań – do indywidualnego kontaktu.