Wystrój i wyposażenie warsztatu mają ogromne znaczenie dla jego funkcjonalności, wygody pracy oraz bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy urządzamy profesjonalny warsztat, czy też pomieszczenie przeznaczone do amatorskich prac, meble warsztatowe powinny być wybrane na podstawie indywidualnych potrzeb, a także możliwości i wielkości wnętrza.
Meble warsztatowe znacznie się różnią od zwykłych mebli, z jakich na co dzień korzystamy w domu i biurze. Muszą być przede wszystkim o wiele bardziej trwałe i wytrzymałe, odporne na obciążenia, działanie czynników drażniących czy agresywnych, a także na uszkodzenia, jakie mogą pojawiać się w trakcie prac w warsztacie. Jest więc oczywiste, że żadne drewniane rozwiązania w takich warunkach się nie sprawdzą. Co więcej, nie jest dobrym pomysłem przerabianie starych domowych mebli na potrzeby przydomowego warsztatu. Nigdy nie będą one bowiem na tyle solidne, stabilne i bezpieczne w użytkowaniu, jak rozwiązania, które już na etapie projektu tworzono z myślą o pracy w warsztacie.
Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli?
Meble warsztatowe to przede wszystkim stoły, szafy, wózki, nadstawki czy regały wykonane z metalu, który na etapie wykonania jest jeszcze wzmacniany dodatkowymi powłokami. Meble dostępne są w wielu modelach, rozmiarach, kształtach, a także z różnymi akcesoriami dodatkowymi – wybór konkretnego mebla zawsze powinien być podyktowany tym, co chcemy robić w warsztacie, jak często będziemy z niego korzystać, a także jakie urządzenia i maszyny będą pracowały w nim na co dzień.
Meble warsztatowe zapewniają funkcjonalne i ergonomiczne zagospodarowanie warsztatu, mają wpływ na bezpieczeństwo zarówno użytkowników, jak i elementów wyposażenia. Choć różnią się kształtami, wymiarami czy przeznaczeniem, zazwyczaj są wykonane z tego samego materiału – doskonałej jakości metalu, pokrytego dodatkowymi powłokami wzmacniającymi oraz malowanego proszkowo. Dzięki temu są odporne na uszkodzenia, zarysowania i zniszczenia, na jakie są narażone podczas warsztatowych prac.
Przy wyborze mebli warsztatowych warto zwrócić uwagę na ilość miejsca w warsztacie, a także jego przeznaczenie, czyli jakie prace będą wykonywane w danym miejscu. Przyjrzyjmy się też samym meblom – jak są wykonane, jakie mają parametry techniczne, jeśli chodzi o wytrzymałość na obciążenia czy negatywne działanie czynników. Warto stawiać na meble pochodzące od dobrych renomowanych producentów, którzy mają doświadczenie w produkcji mebli z metalu. Nawet, jeśli po pewnym czasie pojawią się problemy z użytkowaniem mebli, będzie można liczyć na wsparcie serwisowe czy naprawę wadliwych elementów. Kupując meble z gwarancją można też zakładać, że są to produkty o wysokiej trwałości i funkcjonalności.
Jakie są rodzaje mebli?
– Stół warsztatowy – to podstawa pracy w każdym warsztacie, zarówno tym profesjonalnym, jak i amatorskim, przydomowym. Powinien być przede wszystkim duży, ciężki i stabilny, musi bowiem znosić spore obciążenia, duże ilości narzędzi i urządzeń, które wykorzystywane są w czasie pracy. Im cięższy stabilniejszy model, tym chyba lepiej. Zwracajmy również uwagę na wielkość blatu – powinna zapewniać sporą przestrzeń roboczą. Zbyt wąskie stoły nie będą dobrym rozwiązaniem, podobnie jak meble niedopasowane do prac, jakie będziemy na nich wykonywać. Dobrym rozwiązaniem będą modele pokryte dodatkową warstwą antykorozyjną, chroniącą przed działaniem czynników mających negatywny wpływ na metal, jak choćby wilgoć czy wiele substancji chemicznych. Ciekawą i sprawdzoną propozycją będą stoły wyposażone w szuflady ze specjalnymi zabezpieczeniami, dzięki którym narzędzia nie dostaną się w niepowołane ręce, a przy tym zawsze będą znajdowały się pod ręką.
– Wózek warsztatowy – meble na kółkach są bardzo wygodnym rozwiązaniem w warsztacie. Dzięki temu można je bez problemu przesuwać w te miejsca, gdzie są aktualnie najbardziej potrzebne. Wózki warsztatowe powinny być mocne, solidne, stabilne, odporne na obciążenia. Bardzo ważne są koła jezdne, które muszą zapewniać pełną mobilność w każdych warunkach, a przy tym być odporne na wysokie obciążenia. Wózki warsztatowe dostępne są w wielu wersjach i modelach do wyboru – niektóre z nich są wyposażone jedynie w szuflady, inne mają dodatkowo szafki z zamkami, półki i inne elementy służące do wygodnego przechowywania. Wózek warsztatowy zawsze warto dobierać indywidualnie, do konkretnych potrzeb. Jeśli będzie niewłaściwie dobrany, może już w pierwszych tygodniach eksploatowania okazać się nie do końca funkcjonalny.
– Regały metalowe, nadstawki warsztatowe – obowiązkowym elementem wyposażenia warsztatu są także metalowe regały, często z opcją przykręcenia lub zamocowania do ściany. Dzięki temu nawet przy sporych obciążeniach będą solidne i nieruchome. Doskonale sprawdzają się do przechowywania narzędzi i akcesoriów, z których często się korzysta, a co za tym idzie, powinny być stale pod ręką.
Połączenie wytrzymałego metalu, wysokich parametrów technicznych oraz funkcjonalności sprawia, że meble warsztatowe to wyposażenie na długie lata bezproblemowego użytkowania. Jeśli szukają Państwo mebli na miarę potrzeb, zapraszamy do zapoznania się z naszą rozbudowaną ofertą. Zapewniamy kompleksowe wsparcie na każdym etapie zakupów.
Meble do warsztatu w firmie to także przechowywanie dokumentacji
Wszędzie tam, gdzie pojawia się dokumentacja techniczna, projekty, certyfikaty, itp., istnieje potrzeba bezpiecznego przechowywania dokumentów. Dla ułatwienia pracy, pragniemy mieć niejednokrotnie papierową dokumentację techniczną w zasięgu ręki, na warsztacie, a nie gdzieś daleko w biurze w segregatorach. Pojawia się jednak dylemat i walka między chęcią posiadania dokumentacji “pod ręką” a obawami związanymi z pyłem, smarami lub innymi substancjami obecnymi w warsztacie, które mogłyby zniszczyć naszą dokumentację. Rozwiązaniem tych problemów są metalowe szafy kartotekowe! Taką szafę możemy bezpiecznie umieścić w warsztacie, szczelnie zamknąć, a metalowa konstrukcja pokryta powłoką ochronną będzie skutecznie chroniła dokumenty przed najbardziej agresywnymi zagrożeniami warsztatowymi – pyłami, smarami czy olejami.