Szafy pancerne mogą kojarzyć się nam z filmowymi scenami, w których używane są do składowania grubych plików banknotów. W rzeczywistości równie dobrze przydadzą się w firmie, gdzie posłużą do przechowywania ważnych dokumentów. Okazuje się, że nie zawsze szafa bądź szafka kartotekowa posiada wystarczające zabezpieczenia. Szafy pancerne dostosowane są do różnych klauzuli tajności, a szereg certyfikatów gwarantuje, że dokumenty nie trafią w niepowołane ręce.
Nomenklatura klientów nie zawsze pokrywa się z nazewnictwem branżowym. Klienci określają mianem ”szafy pancerne” już np. szafy wzmocnione w kl. A. chociaż z typową pancernością mają one niewiele wspólnego. Np. szafy w kl.A (na dokumenty poufne) w porównaniu do szaf bezklasowych są tylko wzmocnione, czyli wykonano je z blachy najczęściej 1 mm i zamykane są certyfikowanym zamkiem kluczowym klasy A. Mają również lepsze ryglowanie w stosunku do zwykłych szaf biurowych.
Klasy szaf pancernych
W zależności od poziomu tajności materiału (zastrzeżone, poufne, tajne, ściśle tajne), potrzebujemy coraz bardziej skutecznych zabezpieczeń. O ile wiele dokumentów możemy przechować w zwykłej szafie zamykanej na zamek, o tyle tajne oraz ściśle tajne dokumenty wymagają solidniejszych systemów antywłamaniowych określonych dokładnie przepisami RM lub MON.
Wyróżnia się kilka klas szaf pancernych. Np. w szafie pancernej klasy S1 możemy przechować dokumenty niejawne oznaczone klauzulą „tajne” pod warunkiem, że szafa wyposażona jest w jeden zamek szyfrowy w kl. B lub inny minimum klasy A. Do przechowywania dokumentów niejawnych określonych klauzulą „ściśle tajne” używane są zaś szafy pancerne klasy S2 oraz 0. Wyposażone są w atestowane zamki i spełniają wymogi Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2012 r. dotyczącego bezpieczeństwa przechowywanych fizycznie dokumentów niejawnych.
Szereg zabezpieczeń
Szafy pancerne muszą sprostać wielu próbom. Podstawą jest trudny do sforsowania zamek lub mechanizm szyfrowy. Kolejny warunek wytrzymałości to zapobiegnięcie wyważeniu drzwi, co umożliwiają rozlokowane w kilku miejscach rygle. Szafy pancerne wykonane są z grubej blachy odpornej na uderzenia i próby włamania. Posiadają także wewnętrzne lub zewnętrzne zawiasy, które bronią dostępu do nich z zewnątrz (w celu wyłamania lub wycięcia drzwi). Szafy przystosowane są do przymocowania do podłoża (kotwienia) . Służą do tego otwory montażowe znajdujące się w podłodze.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szaf metalowych.
Wyposażenie dodatkowe
Szafa pancerna do biura musi być, rzecz jasna, solidna, ale również wygodna w użytkowaniu. O komfort zadbają szeroko otwierane drzwi, ułatwiające dostęp do środka. Warto pomyśleć także o dodatkowym wyposażeniu ułatwiającym korzystanie z szafy, m.in. o indywidualnie dostosowanych półkach, dodatkowych skrytkach zamykanych na klucz czy o uchwytach na broń krótką. Szafy klasy S1 oraz wyższych klas nadają się bowiem nie tylko do przechowywania dokumentów, ale i broni palnej.
Dobra szafa pancerna to element biura, na którym nie powinniśmy oszczędzać. Jest ona bowiem tak solidna, jak jej najsłabszy punkt. Pamiętajmy, by wybierać jedynie produkty objęte wymaganymi certyfikatami gwarantującymi najwyższą jakość. Solidna szafa w biurze z pewnością przełoży się na spokojny sen w domu.