Tablice to rozwiązanie nie tylko do szkoły!

Tablice są wykorzystywane nie tylko w placówkach edukacyjnych, ale może także znaleźć swoje zastosowanie w warsztacie, biurze, w sali konferencyjnej lub szkoleniowej. Z artykułu dowiesz się m.in. czym różni się tablica suchościeralna od kredowej i jakie możliwości daje tablica moderacyjna. Poznaj najpopularniejsze rodzaje tablic!

Tablica kredowa – rozwiązanie wykorzystywane od lat

Tablice kredowe o najprostszy rodzaj tablicy, z którą styczność miał niemal każdy. Ich największymi zaletami jest wysoka trwałość i stosunkowo niska cena. Tablica kredowa ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Do jej użytkowania wystarczy jedynie kreda i gąbka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że korzystanie z tablic kredowych wiąże się z zapyleniem przestrzeni. Choć dostępne są kredy niepylące, powinny na nie uważać osoby uczulone na kazeinę, wykorzystywaną do nich jako substancja wiążąca.
Te tablica występują w wielu wariantach: z nadrukiem (np. w kratkę), jako tryptyk (trzyczęściowa), lakierowana czy z właściwościami magnetycznymi.

Tablica suchościeralna – nowocześnie i wygodnie

Tablicę białą tzw. suchościeralną charakteryzuje przede wszystkim duża wygoda i brak ryzyka zabrudzenia ubrań kredą. Aby móc z niej korzystać, konieczne jest posiadanie specjalnych markerów. Takie tablice można czyścić „na sucho”, bez użycia wody. Tak jak w przypadku wcześniej wspomnianych modeli kredowych, tablice te mogą jednocześnie posiadać właściwości magnetyczne. Umożliwia to przyczepianie do nich za pomocą magnesów m.in. map, rysunków, schematów i wykresów.

zalety tablic kredowych
Producent mebli metalowych – https://www.wyposazeniegaudia.pl


Na uwagę zasługują promowane przez niektóre firmy tablice ceramiczne, z wyjątkowo trwałą powierzchnią. Takie modele są pokryte specjalną powłoką ceramiczną, która zwiększa odporność na promieniowanie UV, zadrapania czy zarysowania. Warto jednocześnie zaznaczyć, że białe modele z matowym lub półmatowym wykończeniem mogą służyć także jako ekran projekcyjny do rzutników.

Tablice obrotowo-jezdne i moderacyjne

Osoby, które nie chcą montować tablicy na stałe w jednym miejscu, z pewnością zainteresują tablice wolnostojące występujące w odmianach kredowej i suchościeralnej. Dzięki właściwościom jezdnym można je bez przeszkód i w szybkim czasie przesunąć w dowolne miejsce. Dodatkowo tablice wolnostojące dostępne są także w wariantach obrotowych, które obracają się w poziomej osi o 360°.

Warto także wspomnieć o tablicach moderacyjnych, czyli konstrukcjach do samodzielnego montażu, w dowolnej konfiguracji. Występują w odmianie korkowej, suchościeralnej lub tekstylnej. Tablice te to idealne rozwiązanie np. do muzeum, galerii sztuki czy na wystawę w szkole lub biurze. Z powodzeniem można je także wykorzystać jako modułowe ścianki do przedzielenia przestrzeni w estetyczny sposób.

Tablica nie jest jedynym wyposażeniem sali lekcyjnej

Nowoczesna sala lekcyjna lub szkoleniowa powinna w pełni nadążać za trendami mody w projektowaniu przestrzeni do nauki, ale także za regulacjami prawnymi. W zależności od charakteru jednostki, wyposażenie sali lekcyjnej powinno spełniać przepisy przeciwpożarowe, BHP, sanitarno-epidemiologiczne oraz bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Tablica, biurko, ławki i krzesła to bardzo staroświecki obraz klasy lub sali do nauczania. W naszych wspomnieniach są to najczęściej płyty wiórowe, sklejki lub drewniane meble. Tymczasem metalowe meble biurowe i szkolne spełniają większość wyśrubowanych norm.

Dzisiaj, mimo postępującej cyfryzacji, warto mieć biurko z szufladami lub szafkami zamykanymi na klucz. Dobrze również, aby szafa w klasie lub sali szkoleniowej była wytrzymała, pojemna i zamykana. Przechowujemy w nich różne dokumenty. Szafa kartotekowa jest tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza, że występuje w wariantach wolnostojących o dużych gabarytach, a także mniejszych mieszczących się pod biurkiem. Szafka kartotekowa pod biurko jest dobrym rozwiązaniem do przechowywania dzienników i dokumentów z danymi osobistymi uczniów bądź słuchaczy.