Gdzie się sprawdzą i jakie mają cechy szafy kartotekowe?

Podstawą każdej efektywnej pracy jest porządek. Musimy mieć łatwy i szybki dostęp do najpotrzebniejszych dokumentów oraz powinniśmy zabezpieczyć je przed zgubieniem lub zniszczeniem. Szczególnie dużo uwagi należy przeznaczyć przechowywaniu kartotek, których najczęściej jest bardzo wiele. Używane są one rzadko, często nie sięgamy po nie przez kilka lat, jednak w razie potrzeby zawsze muszą być pod ręką, by znaleźć tę odpowiednią w kilka sekund. Kartoteki znamy z działów kadr, biur obsługi klienta czy punktów recepcyjnych. W każdym z tych miejsc doskonałym (ponieważ gustownym i skutecznym) sposobem na przechowywanie dokumentacji jest szafa kartotekowa.

Co ciekawe, z kartotekami spotkamy się nie tylko w przychodni zdrowia [najczęściej szafy kartotekowe B5 na dokumenty medyczne]. Możemy znaleźć je także w bibliotekach, urzędach czy biurach. Aby korzystanie z nich było wygodne i intuicyjne, niezbędne są szafki kartotekowe. Dzięki wysuwanym szufladom mamy łatwy dostęp do każdej z kartotek. Wewnętrzne przegrody i uchwyty [w przypadku szaf do teczek wiszących] pozwalają zaś utrzymać je w odpowiednim porządku.

Najważniejszą rzeczą w zaaranżowaniu szafy kartotekowej jest ujednolicenie kartotek. Jednakowej wielkości dokumenty łatwo posegregujemy i ułożymy w logiczną całość. Szafy kartotekowe dostępne są w najróżniejszych rozmiarach. Odpowiadają zarówno popularnym formatom (np. B5, A4, A5) dokumentów, jak i tym bardziej niestandardowym. Dzięki mądrze dobranym wymiarom szuflad i przegród zmaksymalizujemy pojemność szaf i ułatwimy sobie pracę.

Inną ważną cechą szaf kartotekowych jest ich trwałość. Szuflady muszą sprostać wielokrotnym wysuwaniom, gdyż jakiekolwiek zacinanie się prowadnic lub trudności z otwieraniem uniemożliwiłyby sprawną pracę z kartotekami. Szafy i szafki kartotekowe wykonuje się z materiałów najwyższej jakości. Do stworzenia korpusu użyta jest blacha o grubości 0,6 mm, co zapewnia sztywność konstrukcji. Szuflady poruszają się zaś na prowadnicach z łożyskami kulkowymi. Gwarantuje to lekkie wysuwanie się szuflad. Każda szuflada wysuwa się do samego końca i jest zabezpieczona przed wypadnięciem. Aby zapobiec przewróceniu się szafki, stosuje się system umożliwiający wysunięcie w danym czasie tylko jednej szuflady.

Szafy kartotekowe to element biura lub recepcji, od których może zależeć sprawna obsługa klientów lub pacjentów. Najczęściej spotkamy się z szarymi szafkami, jednak bez trudu mogą zostać dobrane do wystroju pomieszczenia. W palecie opcjonalnych braw znajdziemy wiele kolorów z palety RAL. Do indywidualnych potrzeb dopasowywane są także wymiary szaf kartotekowych.

Wybierz idealną szafę kartotekową do swojego biura i zarządzaj kartotekami, aktami, segregatorami oraz teczkami łatwo i bezpiecznie. To najlepszy sposób na zorganizowaną i efektywną pracę.