Jak urządzić małe biuro wygodne dla pracowników?

Ze względu na ograniczoną przestrzeń zaaranżowanie niewielkiego biura może stanowić nie lada wyzwanie. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się m.in. jakie meble najlepiej wybrać i dlaczego warto postawić na neutralne odcienie ścian. Sprawdź, jak sprytnie zagospodarować małe biuro, które będzie komfortowe dla Twojego zespołu.

Meble do małego biura

W przypadku urządzania niewielkich przestrzeni największe znaczenie ma wyposażenie, na które się zdecydujesz, a także jego rozważne rozstawienie. Dobrze przemyślane małe biuro musi być przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego też meble do takich pomieszczeń muszą być jednocześnie stosunkowo kompaktowe, ale też łatwe i wygodne w codziennym użytkowaniu. Choć wygląd wyposażenia wydaje się być kwestią drugorzędną, nie należy jej lekceważyć. Schludny i ponadczasowy design pozwoli Twoim pracownikom nie tylko poczuć się komfortowo, ale także lepiej skupić się na codziennych obowiązkach. Istotny jest również materiał, z którego wykonano wyposażenie – w tym przypadku lepiej postawić na metal, aniżeli drewno.

wygodne biuro

Jakie meble metalowe mają wcześniej wspomniane cechy? Pierwszym dobrym przykładem mogą być szafy żaluzjowe. W odróżnieniu od tradycyjnych mebli tego rodzaju, ich drzwi chowają się do środka. Dzięki temu nie zabierają dużo miejsca i świetnie nadają się do nawet bardzo małych metraży. Jednocześnie wykorzystane materiały (metal i lekkie tworzywo sztuczne) zapewniają dużą wytrzymałość na uszkodzenia i wysoką nośność półek znajdujących się wewnątrz. Podobne zalety posiadają szafy z drzwiami przesuwnymi, w których jednak fronty są metalowe. W tym przypadku drzwi odsłaniają tylko pół szafy na raz.

W niewielkich przestrzeniach liczy się każdy centymetr, dlatego doskonałym uzupełnieniem wyposażenia mogą być szafki kartotekowe. Występują w różnych wariantach, np. do przechowywania dokumentów w formacie A4 jako wiszących teczek lub kopert. Są niezwykle praktyczne i bezpieczne, ponieważ posiadają centralny zamek na klucz, opcję wysuwania tylko jednej szuflady, czy stopki regulacyjne do stabilizacji na nierównej powierzchni.

Należy jednak wiedzieć, że w przypadku przechowywania dokumentacji zawierającej wszelkie poufne informacje, np. dane osobowe klientów lub pracowników, konieczne jest odpowiednie ich zabezpieczenie – wynika to z obowiązujących wymogów prawnych. Z tego względu w każdym biurze powinna znaleźć się szafa RODO. W zależności od wewnętrznych potrzeb użytkownika, można wybrać spośród modeli szaf certyfikowanych, które są przystosowane do przechowywania dokumentów o różnych klauzulach poufności czy tajności. Lepsze szafy RODO posiadają  odpowiednią certyfikację i wzmocnioną konstrukcję zapewniającą maksymalną ochronę wrażliwych danych.

Strefa socjalna i dodatki

Wygodne biuro to nie tylko funkcjonalna przestrzeń do pracy, ale również komfortowa strefa socjalna. Dobrze jest zapewnić swoim pracownikom miejsce do odpoczynku czy spożywania posiłków. Dlatego też warto wyposażyć ją w wygodne krzesła, stół czy nawet kanapę. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem są osobiste szafki zamykane na klucz. Dzięki nim każdy pracownik może wygodnie schować w nich prywatne rzeczy czy odzież wierzchnią. Szafy socjalne BHP nie zabierają dużo miejsca i pozwalają zachować czystość oraz porządek.

Ponadto komfortowa przestrzeń do pracy to także wszelkiego rodzaju dodatki. Mowa tu m.in. o tablicach korkowych do lepszej organizacji pracy czy tablicach suchościeralnych. Oczywiście warto pamiętać też o ergonomicznych fotelach czy wytrzymałych i praktycznych kontenerach pod biurko na kółkach. W przypadku niewielkich pomieszczeń warto także wykorzystać wolne miejsce na ścianie i zawiesić na nich półki.

Na samopoczucie pracowników oraz ich produktywność w dużym stopniu wpływają otaczające ich barwy i natura oświetlenia. W przypadku barw rozsądnym wyborem będą stonowane odcienie zieleni, błękitu czy bardziej neutralne beże, ciepłe szarości, piaskowe żółcie czy jasne brązy. Należy unikać krzykliwych i jaskrawych kolorów – szybko dekoncentrują i męczą wzrok. Dla zespołów pracujących głównie przy komputerach najlepsze warunki można zapewnić stawiając na oświetlenie o barwie neutralnej (4000K), ponieważ jest najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Mile widzianym dodatkiem będzie także wszelkiego rodzaju roślinność, która wpływa pozytywnie na nastrój i podobno dodatkowo oczyszcza powietrze. Takie rośliny, jak np. dracena, palma koralowa czy wężownica pomagają stworzyć przyjazną, spokojną atmosferę.

Podsumowując. Jeśli chodzi o meble biurowe, wybierz te charakteryzujące się minimalizmem. Przesuwane drzwi i wysuwane szuflady czy półki mogą być bardzo przydatne do zachowania porządku oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni. Warto także zadbać o ergonomicznie ukształtowane krzesła, dostosowane do kształtu ciała każdego pracownika.