Jesień to czas powrotu do szkoły. Każda placówka edukacyjna powinna zapewnić dobre warunki do codziennej pracy i nauki nie tylko uczniom, ale też nauczycielom. Duże znaczenie ma tutaj wyposażenie szkolne, które powinno być jednocześnie wytrzymałe i wygodne.
Przydatne dla uczniów
Jednym z największych udogodnień, jakie szkoła może zapewnić swoim uczniom, są szafki szkolne. Pozwalają w wygodny i bezpieczny sposób przechowywać nie tylko ubrania, ale także przybory, książki czy rzeczy osobiste. Szafki uczniowskie mogą mieć różne wysokości, co pozwala na dopasowanie ich rozmiaru do charakteru placówki i wzrostu uczniów.
Meble takie są wykonane z wytrzymałej czarnej blachy pokrytej epoksydowo-poliestrową farbą proszkową. Dzięki temu szafka szkolna staje się odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wilgoć czy korozję. Warto jednocześnie zaznaczyć, że istnieje ponadto możliwość wyposażenia np. szkolnych pracowni laboratoryjnych w szafy z blachy ocynkowanej, która zapewnia wyjątkową trwałość w kontakcie z różnego rodzaju środkami chemicznymi.
Szafki szkolne występują w dwóch wariantach. Pierwszy z nich przeznaczony jest do przechowywania ubrań, np. odzieży wierzchniej. Ich schludny i atrakcyjny wygląd sprawia, że świetnie prezentują się na korytarzu czy w szatni. Dodatkowo posiadają otwory wentylacyjne, dzięki czemu odzież przechowywana jest w higienicznych warunkach. Drugim rozwiązaniem są szafki skrytkowe, zamykane na kluczyk i z wydzielonymi schowkami. Mogą także posiadać ławeczkę z półką na buty.
Co powinno znaleźć się w sali lekcyjnej?
Obowiązkowym elementem każdej sali lekcyjnej są tablice szkolne. To jedno z podstawowych narzędzi pracy każdego nauczyciela. Dzięki niej można łatwo objaśniać uczniom temat danej lekcji, wykonywać na niej wyliczenia czy rysunki techniczne. W zależności od potrzeb, do wyboru jest kilka rodzajów tablic szkolnych: od tradycyjnych kredowych, poprzez suchościeralne, aż do obrotowych czy rozkładanych (tryptyków). Dostępne są również warianty z nadrukami, np. kratkowane czy liniowane. Warto dodatkowo zaznaczyć, że modele pokryte powłoką magnetyczną umożliwiają wygodne przyczepianie do nich map, rysunków oraz innych materiałów dydaktycznych za pomocą magnesów.
Jeśli chodzi o ten rodzaj wyposażenia, najwygodniejszym rozwiązaniem są bez wątpienia tablice suchościeralne. Do pisania po nich wykorzystuje się specjalne markery, bez ryzyka zabrudzenia ubrania kredą. Można je czyścić bez użycia wody, np. za pomocą suchej gąbki. Niektóre z nich mogą być pokryte powłoką ceramiczną, zwiększającą odporność na promienie UV i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo białe tablice z matowym lub półmatowym wykończeniem da się wykorzystywać jako ekran do rzutników.
Oprócz tego w sali lekcyjnej mogą przydać się metalowe szafy, gabloty do prezentowania nagród i odznaczeń zdobytych przez uczniów czy nawet skręcane regały do przechowywania książek, materiałów dydaktycznych czy teczek na dokumenty.
Wyposażenie do pokoju nauczycielskiego
Każdy pokój nauczycielski powinien być wyposażony w meble, które umożliwiają przede wszystkim wygodne i bezpieczne przechowywanie dokumentów. Do tego celu świetnie sprawdzą się szafy metalowe. Są nie tylko wytrzymałe, ale dodatkowo pozwalają na efektywne zagospodarowanie przestrzeni w pokoju nauczycielskim i odpowiednią organizację pracy nauczycieli. Tego rodzaju meble występują w różnych wariantach, m.in. z witrynami czy drzwiami przesuwnymi. Do przechowywania dokumentów z danymi wrażliwymi warto z kolei wykorzystać szafy kartotekowe, także w wersji do umieszczenia pod biurkiem. Są zamykane pojedynczym zamkiem centralnym, co sprawia, że znajdująca się w środku dokumentacja będzie bezpieczna.
Kolejnym przydatnym elementem wyposażenia w pokoju nauczycielskim są gabloty na klucze. Dzięki nim można wygodnie uporządkować klucze do sal lekcyjnych, bez obaw o to, że któryś z nich się zgubi. Gabloty są wykonane z wytrzymałych i lekkich profili aluminiowych. Mogą pomieścić od 40-stu do nawet 300-stu kluczy. Oprócz nich nauczyciele z pewnością docenią tablice korkowe, umożliwiające szybkie przypięcie i uporządkowanie notatek, przypomnień czy ważnych danych kontaktowych.