Jaką szafę metalową kupić? Przegląd metalowych szaf biurowych.

Szafy metalowe do biura wybierane są ze względu na ich ponadprzeciętną wytrzymałość w stosunku do mebli płytowych. Odpowiednio wybrane pod względem rozmiaru, a także sposobu dostępu do dokumentów, pozwolą uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z poszukiwaniem ważnych informacji wśród rozmaitych segregatorów i teczek. Połączenie dobrego mebla metalowego do biura z dobrym systemem przechowywania i katalogowania dokumentów, daje rozwiązanie idealnie zwiększające produktywność pracowników biura!

Dopasowanie szafy do rodzaju zawartości

Dokumenty przechowywane w kolorowych segregatorach powinno się umieszczać w szafach, które umożliwiają wygodne ich ustawianie w pozycji pionowej, jeden przy drugim. Wśród szaf dedykowanych książkom i segregatorom można znaleźć kilka modeli, różniących się sposobem otwierania. W przypadku dokumentów niejawnych i poufnych, bardzo ważne jest umieszczanie wszelkich danych w szafach certyfikowanych, należących do odpowiedniej kategorii w zależności od potrzeb. Dostęp do wnętrza tych szaf jest ograniczony do osób posiadających odpowiednie uprawnienia. Meble metalowe kartotekowe umożliwiają gromadzenie kartoteki pacjentów lub klientów w postaci kart, i wygodne ich katalogowanie, a następnie przeglądanie. Specjalistyczne szafy na mapy i plany dają możliwość układania ich bez konieczności składania do mniejszego formatu.

Szafy metalowe biurowe

Wybierając metalowy regał na dokumenty, książki i drobiazgi przydatne w pracy, można sięgać po niezbędne przedmioty bez otwierania drzwi. Są to szafy dzielone na półki różnej wysokości, umożliwiające łatwiejsze dopasowanie do gabarytów układanych przedmiotów. Szafy otwierane, lecz z przeszklonymi frontami, dają możliwość przeglądania segregatorów po grzbietach, bez konieczności ich otwierania. W wypadku mebli z drzwiami przesuwnymi podstawowym kryterium ich wyboru jest niewielka powierzchnia biura. Takie standardowe meble mogą być również wyposażone w zamek w celu ograniczenia dostępu do zawartości osobom postronnym.

Szafy kartotekowe

W przypadku konieczności gromadzenia kartotek pacjentów lub klientów, najlepszym wyborem będą szafy kartotekowe. Są to meble z metalu, posiadające głębokie szuflady. Wybierając je, warto kierować się rozmiarem kart, które mają być w tych szufladach układane – dla łatwiejszego korzystania z kartoteki.

Meble dla map i planów

Mapy oraz plany architektoniczne charakteryzują się dużymi formatami, dla których trudno jest odnaleźć zwyczajne meble biurowe. Specjalistyczne meble metalowe dla dużych formatów, do A0, są idealnym rozwiązaniem dla pracowni architektonicznych, urzędów miasta i innych miejsc, w których muszą być one przechowywane w jak najlepszym stanie. Takie szafy na mapy również różnią się rozmiarami, oraz są zaopatrywane w zamek.

Szafy na ściśle tajne dokumenty

W konieczności przechowywania ściśle tajnych dokumentów, do których dostęp mają tylko wybrane osoby, należy wybrać specjalne, metalowe szafy ognioodporne, o wzmocnionej konstrukcji, wyposażone w odpowiedni zamek. Tym sposobem nie ma obaw przed dostępem do dokumentów osób niepowołanych.

Wybór odpowiedniej szafy biurowej powinien być podyktowany realnymi oraz przyszłymi potrzebami biura. Zdecydowanie warto jednak stawiać zawsze na szafy z metalu, do wieloletniego użytku.